Victoria&Abdul (Viktorya ve Abdul)

Victoria&Abdul (Viktorya ve Abdul)

Bir filmin gerçek hikayeden uyarlanması henüz izlemeden bende olumlu bir önyargı oluşturuyor. Hayatlarımızı bir başkası dinlediğinde içinden onlarca filme senaryo olacak hikayeler çıkmaz mı? Eğer bu hikaye İngiltere tahtında Kraliçe Ⅱ.Elizabeth’ ten sonra en uzun süre hüküm süren Kraliçe Viktorya’ ya aitse…

Kraliçe’ nin hayatının son döneminde sömürgesi olan Hindistan’ dan kendisine bir hediye gönderilir. Hediyeyi sunmak içinde Hintli bir Müslüman olan Abdul ve arkadaşı seçilir. Abdul ve arkadaşı sadece birkaç saniye sürecek hediye töreni için 5000 mil yol alırlar. Tören bir yemek esnasında gerçekleşir. Kraliçe gelen hediyeyi o sıkıcı yemekte fark etmezken son anda gülümseyen yüzüyle yakışıklı Abdul’ ü fark eder.

Aralarındaki ilişkiyi tanımlamak için İngilizce’ de bir kavram olduğunu sanmıyorum. Ancak Türkçe’ de aralarındaki ilişkiyi tam olarak tanımlayabilecek bir söz bence var; “Gönül Dostu”. Kalabalıkların içinde yalnız olan, yitirdiği sevdiklerini özleyen Kraliçe Viktorya için Abdul içtenliği ile bir gönül dostu olur. Gerçekleşecek tüm engelleme çabalarına karşın, ölümünden sonrada Abdul’ ün gönül dostuna sadakati devam eder.

Dönem filmlerini, o dönemlerin kostüm ve geleneklerini, engellere rağmen devam eden bir dostluk hikâyesini izlemek isterseniz Victoria&Abdul sizi mutlu edecektir.

İyi seyirler dilerim…

Yayın tarihi: 15 Eylül 2017 (Birleşik Krallık) Yönetmeni: Stephen Frears Öykü: Shrabani Basu

IMDb: 6,8/10 Aldığı ödüller: En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Oscar’ı,

Altın Küre Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Kadın Sinema Oyuncusu

Uluslararası AACTA En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Beyaz Perde Sanatçıları Derneği En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Satellite En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü

Satellite Film Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ı

Satellite En İyi Kostüm Tasarım

BAFTA En İyi Makyaj ve Saç Ödülü

İzleyicinin Seçimi, En İyi Film Dalında Avrupa Film Ödülü

Film hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz; https://tr.wikipedia.org/wiki/Victoria_ve_Abdul

Hülya Özkul Erol