Isırganlı Tarifler

Isırganlı Tarifler

Otlu tarifler paylaşmayı düşününce, ilk aklıma gelen hikayeyi paylaşmak istiyorum sizlerle. Kore Savaşı zamanında Komünist Çin Esir Kampı’ndaki müttefik askerlere, binbir çeşit işkence yapılıyor. Artan esir sayısını azaltmak için günlerce aç bırakılan esirlere, bir gece tabak tabak pirinç lapası veriliyor, esirlerin çoğu, sabaha kadar korkunç şekillerde hayatlarını kaybediyor. Ancak, ölüm listelerinde hiç Türk Askerinin olmadığı tespit edilince, yetkililer şaşırıyor. Durum hemen takibe alınıyor. Kuleden askerlerin volta atarken, otların arasından eğilip kalktığını görüyorlar. Hemen süngülü tüfeklerle, esirlerin yanlarına gidip onları yere yatırıp soyuyorlar. Yaptıkları aramalarda ne buluyorlar? OT BULUYORLAR OT! Ebegümeci, Kuzukulağı, Isırgan… Mehmetçik’i aç bırakıp öldürmek o kadar kolay mı?

Çinli Kamp Komutanı bunu duyunca, hiç birşey dememiş. Gülümseyip, Türkler’in rahat bırakılmasını emretmiş. Bir Ege’li olarak çok severim bu hikayeyi.

Evet, Egeliler için ot, en şaşalı sofraların yiyeceğidir. Kavurması, haşlaması, böreği. Her haliyle muhteşem. Faydası, saymakla bitmeyen Isırgan otunun , en keyifli hallerinden birinin tarifi gelsin o vakit.

Dalgan (Isırgan) Mücveri

Malzemeler:

Yarım demet dalgan (ısırgan) otu (pazarda ya da çayırlarda bulabilirsiniz)

Yarım demet yeşil soğan

1 yumurta

İsteğe bağlı bir miktar kıyma (çocuklara yedireceksek)

Zeytinyağı

2 kaşık yoğurt

Pulbiber, tuz

4-5 kaşık un,

Yapılışı: Malzemeleri incecik doğrayalım. İçine 1 yumurta kırıp, 2 kaşık yoğurt ve unu ekleyerek karıştıralım. İyice karışırsa, otlar ölür, hamurla daha iyi özdeşleşir. Sonra birer kaşık olacak şekilde, tavaya döküp hafifçe yayalım. Zeytinyağında, önlü, arkalı kızartalım.

Afiyet şifa olsun.

Dalgan (Isırgan Otu) Salatası

Malzemeler:

Bir bağ dalgan ısırgan otu)

Yarım demet pırasa

Pulbiber, tuz, zeytinyağı, limon

Yapılışı: Dalgan ve pırasa güzelce yıkandıktan sonra, incecik doğranıp derin bir kabın içine alınır. Az miktarda tuz eklendikten sonra, elimizle güzelce ovulur. Pul biber, zeytinyağı ve limonu ekledikten sonra afiyetle yenilir. Böyle bir lezzeti tatmadığınıza bahse girerim.

ESRA HÜNER KINTIR